Kategorie

Informace

Informace o našich vínech

NINO FRANCO VENETO / VALDOBBIADENE

„V listopadu 2007 jsem byl v baru „Alpino“ na náměstí ve Valdobbiadene. Požádal jsem barmana, ať mi nalije to nejlepší Prosecco co má. Z nabízených 73 druhů mi nalil „Primo Franco“. Poté jsem šel na místní diskotéku, tam dal půvabné barmance stejný úkol. Bez zaváhání mi nalila totéž... Druhý den jsem s Primem Francem procházel vinice a poslouchal jeho vášnivému vyprávění. Pochopil jsem a nemohl vybrat jinak.“

JIŘÍ MARKUZZI


Vinařství NINO FRANCO se nachází ve městečku Valdobbiadene, v krásné kopcovité oblasti, která je nejznámější apelací šumivých vín Itálie, v alpském podhůří regionu Veneto. Vinařství založil v roce 1919 Antonio Franco a pojmenoval jej po svém synovi Nino Franco. Vinařství nyní vede Primo Franco, nejstarší syn Nina, kterému nyní s radostí a zapálením pomáhá dcera Silvia.

Primo Franco absolvoval vyhlášenou univerzitu enologie v Coneglianu. Poté co převzal vinařství po svém otci, obnovil sklepní hospodářství, vylepšil etikety a pečlivě se soustředil na práci ve vinici, na výběr nejvhodnějších kopcovitých poloh pro své Prosecco. Ve sklepě začal kontrolovat teplotu kvašení, jako první použil posuvný pás pro co nejšetrnější transport hroznů do odzrňovače a lisu a také věnoval maximální pozornost kvašení moštu do základního vína. Výsledkem je svěží, ovocně florální Prosecco kvality, o které se s úctou hovoří a píše v nejprestižnějších časopisech a průvodcích vín světa.

Dnes Primo na svých vlastních vinicích experimentuje s novou technologií pěstování révy za užití starých klonů odrůdy Prosecco. Všechny tyto malé velké činy jsou důkazem životní fi losofi e Prima, a tou je neustálé zlepšování kvality vína. Vinařství NINO FRANCO již téměř sto let vyrábí nejlepší vína oblasti. Dokazuje, že Prosecco z Valdobbiadene nemusí být tak banálním vínem, jak je často chápáno, ale vínem jasně vyjadřujíc styl vinaře a je tím nejtypičtějším šumivým vínem Itálie.

www.ninofranco.it

Foto

Video