Kategorie

Informace

Informace o našich vínech

MONTEVETRANO CAMPANIA

„Malé vinařství, pouhých pět hektarů vinic, vyrábí jen jedno jediné víno, v oblasti, která historicky nepatřila k významným pro velká vína Itálie. Montevetrano prokazuje velký potenciál oblasti, při správném spojení vhodného teritoria a lidské vášně pro víno. Škoda jen, že ho je tak málo…“

JIŘÍ MARKUZZI

Rok 1991 byl velice šťastný pro dvě osobnosti italského vína. Pro Silviu Imparato, elegantní dámu – fotografku – s vášnivou zálibou pro víno a pro Riccarda Cotarellu, který byl v té době sklepmistrem několika vinařských družstev v Umbrii, na tisíce mil vzdálen mezinárodnímu uznání špičkového enologa, kterému se těší dnes.

Území kolem usedlosti Montevetrana dříve patřilo Bourbonům. Ve 40. letech 20. století statek kupuje dědeček Silvie Imparato a pěstuje zde ovoce, ořechy, víno a olivy, jen pro rodinné účely. V roce 1985 vysazují na dvou hektarech odrůdy Aglianico Taurasi, Cabernet Sauvignon a Merlot. V roce 1991 se plní první Montevetrano lisované z Cabernetu a Aglianica. Víno svou kvalitou předčí i ta nejpozitivnější očekávání a nadšení přátelé Silvii donutí, aby vyvinula maximální úsilí věnované dalším ročníkům. V roce 1993 se Montevetrano poprvé dostává na trh, doplněné malou příměsí Merlotu. Usedlost Montevetrano dnes zahrnuje 26 ha, z nichž je pouze 5ha osázeno révou. Vinice se nachází pod středověkým zámkem „Montevetrano“, který dal usedlosti i vínu jméno. Nachází se u vesničky San Cipriano, v údolí „Valle del Picentino“, nedaleko města Salerno v Kampánii. Z 5 ha vinic se ročně s velkou péčí vyrobí pouhých 30 000 láhví, které se prodávají po celém světě ve velice malém množství. Montevetrano není jen vínem, je ikonou před kterou se smeká klobouk, jako před skladbou od Smetany, obrazem od Rembrandta, sochou od Michelangela nebo róbou od Armaniho. Hranice mezi víny jednoduchými a elegantními je velice křehká. Především, když se ochutnává baterie těžkých vín anonymně. To vše do doby, než mezi vzorky přijde na řadu Montevetrano. Víno velké třídy, které sílu, výraz a hloubku geniálně snoubí s aristokratickou elegancí a jemností. Víno vyzařující obrovské charisma, ještě dříve než svou chuťovou velikost. Montevetrano si získává všechny. Od milovníků svalnatých plných vín, po milovníky jemného burgundského, a navíc vertikální degustace dokazují, že zráním v láhvi na kvalitě jen získává.

www.montevetrano.it

Foto